KOHO UVIDÍTE A KDO JSOU

JAKUB ČERMÁK

foto: Tomáš Vodňanský

14.11. / 20:00

Český básník, režisér a písničkář.
Dosud vydal pět básnických sbírek, pod jménem
Cermaque devět autorských hudebních alb, alba Neboj a Gravitace získala nominace na ceny Anděl. Vystupuje sám; dříve s Martinem Kučerou a Annou Sypěnovou utvořili uskupení Šácholan, pak měl kolem sebe proměnlivou kapelu Cirkus Cermaque.Natočil několik desítek animovaných i hraných hudebních klipů; za klip k písni Loďky skupiny Zrní byl nominován na Anděla 2014. Z cesty po Evropě s Iamme Candlewick na jaře 2015 vznikl dokumentární film 
Skok do vody. Jeho básně vyšly i ve sbornících Rapporti di errore (Mimesis, Milano 2010) a Nejlepší české básně 2011.

DOROTA BAROVÁ

15.11. / 20:00

Violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová je známá zejména jako členka kapely Tara Fuki.
Spolupracuje také s Vertigo Quintetem, Anetou Langerovou, Josefem Ostřenským, Lenkou
Dusilovou, Beatou Hlavenkovou a projektem Tugriki. Rodačka z Třince vydala své první sólové
album nazvané Iluzja u Animal Music na podzim 2018. Nahrála ho v komorní sestavě s
kytaristou Miroslavem Chyškou (Illustratosphere, J.A.R., Die El.Eleffant!?) a baskytaristou
Jakubem Vejnarem (Muff, November 2nd). Kolekce písní z alba Iluzja vytváří jedinečnou
mozaiku, která hloubkou výpovědi, introspekcí a intimitou patří k hudebně nejsilnějším
momentům posledních let. Zcela právem za něj získala cenu Anděl v kategorii Jazz, cenu
Jantar či vítezství v anketě Českého rozhlasu Jazz o nejlepší jazzové album roku.

JAKUB GOTTWALD

14.11. / 19:00

Jakub Gottwald studoval herectví nejdříve na Brněnské Konzervatoři a pak na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU (2004-2009). V současnosti působí převážně v projektech uznávaných divadel nezávislé scény – Meetfactory, Studio hrdinů, VOSTO5, SKUTR, Divadlo X10 (ocenění festivalu Next Wave – producentský počin roku 2017).

VERONIKA BERNARD

17.11. / 11:00

Veronika Bernard alias Weef. Travel blogerka a YouTuberka, která žije heslem „Míň věcí, víc zážitků“. Poslední tři roky žila v batohu a kufru díky možnostem internetu a trendu digitálního nomádství. Veronika má za cíl probudit v mladých lidech touhu více cestovat, poznávat, stavět na vlastních zkušenostech a chovat se šetrněji k přírodě.
www.weefsworld.eu
www.instagram.com/_weef_

JAROSLAV KRATOCHVÍL

15.11. / 17:00

Jaroslav Kratochvíl se narodil v roce 1985 v Plzni. Vedle studia politologie na Západočeské univerzitě v Plzni nastoupil na Katedru dokumentární tvorby na pražské FAMU, kde v roce 2012 studium úspěšně zakončil. Nyní zde dále působí v doktorandském studijním programu a tématem jeho badatelského úsilí je otázka obrazu Němce v československém dokumentárním filmu mezi léty 1945–1968.
Jeho studentské snímky se většinou věnovaly historickým a politickým tématům a byly uvedeny na českých i zahraničních festivalech. Spolupracoval s Českou televizí na cyklu Hádanky domů života mapující židovské hřbitovy a komunity v ČR, na programu k oslavě sta let českého skautingu a na dalších dokumentárních filmech. V současnosti debutuje celovečerním snímkem Lovu zdar! pronikajícím do nitra lovecké a myslivecké vášně.
Krom toho se podílel na filmové dramaturgii několika festivalů (Cigistock, Kontejnery k světu), realizoval dílnu na MFDF Ji.hlava týkající se filmového zachycení odsunu německého obyvatelstva či vedl filmový workshop pro studenty gymnázia.

RADEK BENGA

16.11. / 20:00

známější pod pseudonymem Gipsy, je rapper, zpěvák, textař a hudebník, který již od svých 13 let působí na české hip hopové scéně.
V roce 1997 s DJ Smogem založil hip-hopovou skupinu Syndrom Snopp a z party pod Paranormalz Cru se stává undergroundové vydavatelství. Gipsy se stal hlavním producentem a od roku 2000 vydalo Paranormalz přes 30 alb undergroundového hip-hopu.
V roce 2004 se Radoslav setkává s houslistou Vojtěchem Lavičkou a společně s dalšími muzikanty zakládají skupinu Gipsy.cz.
Radek se na hudební scéně ovšem prosadil i jako skladatel. Již v roce 2004 se stal autorem prvního velkého hitu Anety Langerové „Letím ke hvězdám“ a následovala spolupráce s Američanem Perez O’Nealem. Spolupracoval s takovými lidmi, jako jsou třeba Boban Marković, či Gogol Bordello. V roce 2007 se stal vítězem cen OSA v kategorii „Nejúspěšnější autor populární hudby do 30 let“.
Gipsy.cz si jako první česká kapela zahrála na největším festivale na světě Glastonbury

MICHAL ZÁHORA

foto: Vojtěch Brtnický

15.11. / 19:00

Michal Záhora absolvoval Konzervatoř Duncan centre. Zahraniční studijní pobyt absolvoval ve Švédsku, Itálii, Británii.
Své vlastní choreografické tvorbě se Michal věnoval zejména jako člen souboru NANOHACH.
Mezi jeho autorská díla patří Synchronicity, Resonance, Orbis pictus, Diptych, DEVOID, Pulsar, Koncert pro NI, Slavnost (taneční pouť krajinou). Všechny jeho inscenace na sebe strhly pozornost kritické i divácké divadelní obce u nás i v zahraničí. Za svoji choreografickou a interpretační práci byl nominován na nejrůznější ceny ve svém oboru: Cena Thálie, Cena SAZKY za objev v tanci, výroční ceny Opera plus. Souběžně s choreografickou a taneční činností se Michal také systematicky zabývá uměleckým vzděláváním a pedagogické praxi.

BÁRA SMÉKALOVÁ

SARA WOLLASCHE

14.11. / 18:40

Barbora a Sara spolupracujících od roku 2016. Jejich osivem se stává hromada nadsázky, humoru a sebeironie, mluví o všech věcech, které zatěžují nejen je. Jako ženy potřebují mluvit: tělem, gestem, obrazem… Nejčastějším médiem se stává happening a performance, kdy je kontakt s divákem nevyhnutelný. Zásadním znakem páru se stává neortodoxnost stylu performance a její estetiky oproti zemitým performancím, jak je známe a vídáváme nejčastěji. NEWkus se zúčastnil Festivalu nahých forem 2018 a 2019, festivalu Malamut, skupina byla také pozvána již druhým rokem Brněnskými Nesehnutými na oslavu MDŽ nebo na Feministickou konferenci a participoval také na Venušiných dnech 2019 v Praze. Má za sebou dva rezidenční pobyty v Plzni pro Anymous art, v Jaroměři instaloval v rámci výstavy Špitál Art, zúčastnil se Performance Boat Budapešť – Bratislava v rámci Trans Art Comunication, Performance pro Probuďte domy v Ostravě, performance pro Galerijní Laboratoř na lodi AVOID v Praze nebo spolupracoval na happeningu Lubo Kristka. Skupina se v rámci svého působení podívala nejednou za hranice, samostatně tvořila a participovala na hromadné performance v Istanbulu. Často spolupracuje s dalšími umělci, nejčastěji jsou členky skupiny NEWkus součástí akcí umělkyně Kateřiny Olivové.

ČERNÝ BERAN

Jsme  umělecká dvojice ČERNÝ BERAN a zabýváme tvorbou grafického designu v celé jeho šíři s přesahy do ilustrace, koláže, malby, objektu a netradičních technik, které jsou nám blízké. Snažíme se experimentovat a navazovat na tradici evropského autorského plakátu a to převážně na polskou a československou plakátovou školu. To znamená, že se nažíme kombinovat přístupy klasických grafických technik, jako je například sítotisk, hlubotisk, monotyp, klasická malba atd. V letech 2010 – 2013 jsme absolvovali studium ilustrace a grafického designu u pana profesora Zdeňka Zieglera.
14.11. / 18:00

NIKOLA EMMA RYŠAVÁ

Nikola Emma se od keramiky přes design dřevěných hraček dostala až k sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze, do oblasti, ve které se mohla plně realizovat.
Práce Nikoly Emmy jsou plné neskutečných, často antropomorfních postav, někdy groteskních, emocionálních a jindy strašidelných. Stvoření často pocházejí z literatury, jejího vnitřního světa a z jejího amatérského zájmu o psychoanalýzu.
Letos absolvovala pražskou AVU s diplomovou prací, ve které se osobitým sochařským jazykem, snažila reinterpretovat gendrové role a stereotypy pomocí dětských literárních zdrojů a hravě zrcadlit negativní společenské konvence.
Nikola Emma vystavovala na různých místech v zahraničí i v České republice a studovala v Austrálii a Portugalsku. – www.nikolaemmarysava.com

14.11. / 18:00

DUŠANA VRBOVSKÁ

Východisko prác Dušany Vrbovskej tvorí ako vizuálne, tak aj obsahové zaujatie prírodou
a jej cyklickými dejmi. Svojou maľbou sa snaží poukazovať na pominuteľnosť prírody, jej
odumieranie, ktoré však nesie zárodok ďalšieho rastu. Obrazy majú charakter zátiší Vanitas,
maľuje časti vysychajúcej prírody – lístia, konárov a stromov. Autorka sa zaoberá maliarskym
skúmaním tohto prírodného kolobehu a zároveň skúmaním vlastných maliarskych možností.
Kladie si za cieľ nájdenie hranice medzi vecným zobrazením, východiskami
z realizmu/hyperrealizmu a snahou o autentický maliarsky prejav.

14.11. / 18:00

MICHAELA ŠURANSKÁ

Tvorí prevažne v médiu maľby. V jej tvorbe prevláadajú témy ako história a mýty a ich deformovaná interpretácia, prírodný priestor a kult, človek ako ,,figurálno-animálny“ jedinec s pozostatkami archetypálneho charakteru mýtickosti a ,,animálnosti“ v súčasnom civilizačnom kontexte. Priestor ako pole sociálnej a kultúrnej pamäte sa pre autorku stáva východiskom. Autorka v maľbe analyzuje vzťah človeka k priestoru- faktickému, mentálnemu i metafyzickému. Pri zobrazení berie do úvahy stopy psychologicko-pudových prejavov, ktoré na miestach ĺudia zanechávajú, s čím súvisí miestami expresívny rukopis maľby. Krajinu chápe v kontextoch lokálnych krajinných mýtov, kľúčovými výrazmi v tvorbe sú príroda, mýtus, obrad, prvky predkresťanských kultov.

14.11. / 18:00

KLAUDIE HLAVATÁ

Ve své tvorbě se snažím přiblížit pocit bezmoci ze ztráty kontroly nad vlastním tělem. Proto využívám figury a části lidských těl, které vystříhávám z veřejně dostupných zdrojů – jako jsou časopisy a sociální sítě. Fotografie si důkladně vybírám, lepím k sobě a kombinuji je s mými fotografiemi z dětství. Vybrané části těl deformuji pomocí Photoshopu, kde si jejich formu podle vlastní imaginace přetvářím. Vznikají tak deformované postavy, které ilustrují vlastní momentální komplikované pocity. Vkládám do nich intimní a erotické náměty, které popisují složitost vztahů mezi lidmi. Menší formáty jsou pro mě intimnější a více využívají starých fotografií, zatímco v obrazech se spíše snažím zaměřit na plochu a barvu.
Ve své práci chci především poukázat na problematiku využívání těl pro vlastní potřeby a na tělo samotné, které je mnohdy vnímané jako odosobněná věc, která se v současnosti staví do role nahraditelnosti. Tím vzniká určitá disociace mezi tím, co se děje v nás a mezi tím, co je vnímané veřejností. Těla na obrazech jsou často znázorněná jako pokroucená a různě deformovaná. Snaží se vnímat vnitřní tělo, které jakoby se snažilo prostoupit skrz hmotu, dotýkat se navzájem, nebo se odvracet.
14.11. / 18:00

ĽUBICA JEDINÁ

Ľubica Jediná sa zaoberá rôznymi prístupmi percepcie krajiny, analytickou výstavbou obrazu vychádzajúcou z mimetického obrazenia. Fenomén krajiny autorku nefascinuje iba z hľadiska pôsobivosti maliarskeho námetu, ale stal sa pre ňu aj akýmsi spôsobom smyslenia, odzrkadľujúcim sa v jej životnom postoji. V procese tvorby dochádza ku komparácii spôsobov práce v ateliéri a plenéri, ktoré majú isté výhody a nevýhody. Určité špecifiká námetu, ako napríklad plnohodnotná objektívna farebnosť, rôzne svetelné variácie, no predovšetkým atmosféra miesta, doplnená o zmysly a haptickú skúsenosť, sú nám sprostredkované iba priamou fyzickou konfrontáciou so skutočnosťou. Sústredene skúma výtvarné formulácie a postupy analýzy modelácie zvoleného horského motívu. Pri maliarskej práci pozoruje farebné rozloženie jednotlivých tónov, farebné variácie, nálady, štruktúry a tvary. Hľadá možné spôsoby, ako transformovať videnú informáciu na plátno. Racionálny a systematický proces komponovania jednotlivých farebných tónov vytvára akýsi harmonický celok.
14.11 / 18:00

Close Menu